EN |
    ورود
   4:24:21 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1398 / 09 / 24
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

عدم وجود علامت، مهم ترین مانع در تشخیص و پیگیری فشار خون بالا است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: عدم وجود علامت، مهم ترین مشخصه و مانع در تشخیص و پیگیری فشار خون بالا است.

دکتر فریبا رایگان به مناسبت هفته سلامت در گفتگو با وب دا، افزود: اگر در افراد بالای 18 سال، فشارخون سیستول یا ماکزیمم140 میلیمتر جیوه و یا بیشتر و فشارخون دیاستول یا مینیمم 90 میلیمتر جیوه و یا بیشتر  باشد و در 3 تا 6 نوبت و چند روز متفاوت، در هر اندازه گیری در همان سطح باقی بماند یا بالاتر باشد، نشانه فشارخون بالا است و باید حتماً برای تایید آن به پزشک مراجعه کرد.

وی، با اشاره به اینکه اندازه گیری باید دفعات متعددی انجام شود، تصریح کرد: فرد یک ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون بایستی از مصرف غذا و کافئین، استعمال سیگار و انجام ورزش سنگین پرهیز کند.  

به گفته دکتر رایگان، پر فشاری خون، احتمال انسداد عروق کرونر، نارسایی قلبی و ایجاد آریتمی های قلبی را بالا می برد.

عضو هیات علمی دانشگاه اظهار داشت: همچنین عوارض قلبی ناشی از فشار خون بالا احتمال مرگ ناگهانی را به میزان دو برابر افزایش می دهد.

وی با اشاره به اینکه درمان فشارخون بالا به معنی ریشه کن شدن آن با مصرف دارو نیست، افزود: 95 درصد بیماران مبتلا به فشار خون بالا ملزم به مصرف مدام العمر داروهای ضد فشار خون هستند.

دکتر رایگان یادآور شد: بعضی از بیماران فکر می کنند زمانی که با مصرف دارو، فشارخون به حد طبیعی و نرمال رسید دیگر نیازی به مصرف داروی فشار خون نیستند درحالیکه رسیدن فشار خون به حدطبیعی به معنای موفقیت آمیز بودن کنترل آن است که باید ادمه یابد.

متخصص قلب و عروق دانشگاه با بیان اینکه بین وزن و فشارخون ارتباط قوی وجود دارد، تاکید کرد: افزایش وزن، خطر فشارخون بالا را افزایش می دهد.

وی، با اشاره به اینکه شدت عوارض فشارخون به نژاد، جنس، افزایش چربی خون، دیابت و ... بستگی دارد، اظهار داشت: مهم ترین عضوهای آسیب پذیر در فشار خون بالا قلب، مغز و  کلیه است.

دکتر رایگان، سابقه فامیلی، استعمال دخانیات، چاقی، تغذیه نادرست، مصرف الکل، دیابت و فشار روانی را از جمله عوامل موثر در فشار خون بالا دانست.

ساعت : 14:4 -  روز  : چهار شنبه  - 21 /  1 / 1392 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :770

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: